Izvor naslovne ilustracije: Wetterzentrale
Prikaz prognozirane temperature zraka za naredni period (šarene linije) u odnosu na prosječne vrijednosti za doba godine (crvena linija). Vidljivo je da će se temperature postepeno vračati u prosječne vrijednosti kroz narednih tjedan dana.
Uvod
Klimatološko ljeto ove je godine ukupno bilo najtoplije od kada postoje relevantni podaci i to ne samo kod nas nego i u široj regiji! Najveće odstupanje i najtoplije područje bilježilo se u Slavoniji i susjednoj Srbiji, odnosno Vojvodini gdje je pojam o umjerenim ljetima u svega par godina izgubljen. Nešto manja odstupanja bilježila su se uz more izuzev Splita koji predvodi po broju vrlo toplih i vrućih noći, a naše je područje sjevernog Jadrana ipak za koju desetinku stupnja hladnije od rekordno toplog ljeta 2003. godine. Iako desetinka stupnja u statistici može značiti puno, po subjektivnom dojmu teško se može raspoznati pa generalno govoreći za cijelu Hrvatsku ovo je ljeto bilo najtoplije u našim životima.
Ulaskom u klimatološku jesen (1.09.) vrijeme je nastavilo biti pravo ljetno pa su oboreni novi temperaturni rekordi za rujan i to na području Senja i Malog Lošinja dok je Rijeci opet falila desetinka stupnja. Osim ekstremno visokih temperatura koje su nas pratile cijelo ljeto i početak jeseni, dobar dio obalnog područja i dalje ima problema sa sušom pa uzevši u obzir sve pojave koje su se iz događale u ovom periodu, s radošću priželjkujemo novu kišu i temperature oko prosjeka koje pomalo, ali sigurno pristižu i do našeg područja.
Sinoptička situacija
Naše se područje trenutno nalazi pri izjednačenom tlaku zraka, odnosno na granici između ciklone i anticiklone. Polje visokog tlaka zraka okružuje Europu, počevši od centra anticiklone sjeverno od Azora preko Škotske i Skandinavije do drugog centra anticiklone kod Rusije. Cijelo to područje dominira visokim tlakom zraka te je proteklih dana uzrokovalo zadržavanje toplog bazena nad centralnom i južnom Europom.
Stvaranjem visinske ciklone na području Engleske između dvije anticiklone, potaknulo se spuštanje nešto hladnijeg zraka sa sjeverozapada Europe prema jugozapadu što je danas potenciralo novu ciklonu na jugu Francuske pored Genovskog zaljeva. Ta će ciklona biti glavni uzročnik novoj obilnoj kiši i snižavanju temperatura zraka.
S obzirom kako su oba centra anticiklone gotovo stacionarna, tako ni novo nastala ciklona neće imati puno prostora za kretanje pa bi se njezin centar trebao pomicati malo prema sjeveroistoku, odnosno preko Švicarske prema Belgiji što će uzrokovati zadržavanje jugozapadnog visinskog strujanja prema našem području, a koje će omogućiti konstantan dotok vlažnog zraka koji će biti okidač za lokalno jaka olujna nevremena.
Sukladno kretanju centra ciklone, hladna fronta bi trebala stići sa zapada već u noći na petak, a kako se ciklona bude sve više udaljavala tako će i oborine nakon fronte ubrzo stati. Pri prolasku fronte moguća su jača i izraženija nevremena, lokalno praćena tučom i učestalom grmljavinom.
Ciklona će već u petak popodne biti kod Španjolske pa će njezin utjecaj na vrijeme kod nas biti minimalan što će uzrokovati novi kraći period stabilnog vremena koji bi mogao potrajati do kraja tjedna.
Tijekom vikenda doći će do nove raspodjele sustava nad Europom pa će centar anticiklone koji se nalazio sjeverno od Azora biti pomaknut dalje prema zapadu što će otvoriti put ciklonama sa sjevera Atlantika put prema središnjoj Europi. Pritom će ciklona kod Španjolske ponovno krenuti prema središnjoj Europi što će potaknuti razvoj sekundarne ciklone kod Genove koja bi nama trebala donijeti nove nestabilnosti početkom idućeg tjedna.
Dakle slijedi nam kraj ovom ekstremno toplom početku klimatološke jeseni, a početak novog promjenjivog perioda u kojem će kiša napokon postati nešto češća pojava.
Detaljna prognoza vremena za PGŽ
Četvrtak do sredine dana uz umjerenu visinsku naoblaku, a zatim kreće razvoj najprije lokalnih oborinskih sustava u zaleđu Rijeke i Gorskom kotaru, a kasno popodne i navečer dolaskom fronte oborine će se raširiti na čitavo područje. Bit će umjerene i jake kiše praćene grmljavinom, a lokalno su moguće izraženije oluje uz jak do olujan silazni vjetar i tuču, osobito pri prolasku fronte. Oborine će biti nejednako raspoređene zbog jakih lokalnih sustava pa je izgledno da će pasti 10 – 40 mm oborine, a lokalno i više na području zaleđa Rijeke i Gorskoga kotara. Zapuhat će umjereno do jako jugo, a navečer uz prolazak fronte može biti i kratkotrajnih olujnih udara. Nakon fronte zapuhat će umjeren do jak vjetar sjevernih i sjeveroistočnih smjerova. Jutarnja temperatura na Kvarneru 21 – 26°C, a u Gorskom kotaru 12 – 17°C. Tijekom dana na Kvarneru 27 – 32°C, a u Gorskom kotaru 25 – 30°C.
Petak još u prvom dijelu dana oblačan uz povremene lokalne pljuskove i kišu, a popodne slijedi postepeno kidanje naoblake s zapada te prestanak oborina pa bi navečer već moglo prevladavat i pretežno vedro. S obzirom da će oborine biti uglavnom lokalnog karaktera, tamo gdje padnu moglo bi se mjeriti novih 10-tak mm. Vjetar na čitavom području uglavnom slab jugozapadnih smjerova. Jutarnja temperatura na Kvarneru 17 – 22°C, a u Gorskom kotaru 12 – 17°C. Tijekom dana na Kvarneru 22 – 27°C, a u Gorskom kotaru 17 – 22°C.
Subota uglavnom pretežno vedra, samo sredinom dana uz lokalnu umjerenu naoblaku u zaleđu Rijeke. Puhat će slab do umjeren jugozapadnjak. Jutarnja temperatura na Kvarneru 18 – 23°C, uz obalu i do 25°C, a u Gorskom kotaru 10 – 15°C. Tijekom dana na Kvarneru 26 – 31°C, a u Gorskom kotaru 20 – 25°C.
Nedjelja u znaku nailaska nove promjene pa će od jutra prevladavati oblačno, a sredinom dana izgledan je nailazak i novih oborina koje bi potrajale do kraja dana. Zapuhat će umjereno jugo, a temperaturno slično kao u subotu, osim maksimalnih koje će zbog kiše i naoblake biti za nekoliko stupnjeva niže.